Spring til indhold.
Forside

Nyhed

Se fotos: 900 studerende og ansatte samlet til UniRun på campus

Lagt online: 03.10.2024

Fællesskab. Socialt samvær med kolleger og studerende. Muligheden for at løbe fra borgmesteren. Motiverne for at deltage i årets UniRun på campus i Aalborg er mange. Mød nogle af deltagerne og se billeder fra dagen her.

Af Sofie Astrup, AAU Kommunikation og Public Affairs.
Foto: Lasse Møller Badstue

Musik og løbesko i alle farver sætter kulør på den grå septemberdag, idet dette års UniRun er skudt af stablen.

”Jeg syntes det er en god tradition, at vi hvert år i slutningen af september mødes her på græsplænen som en flok hårdtarbejdende, intellektuelle, fitness-akademikere,” lyder det fra prorektor Anne Marie Kanstrup på talerstolen.

For hér kan hverken støvregn eller skyer stoppe de 900 løbere, som fredag den 27. september deltager ved UniRun 2024, der igen i år bliver arrangeret af Studentersamfundet.

UniFitness er også til stede og varmer løberne op med høje knæløftninger og lige så højt humør, mens foreninger sørger for konkurrencer og præmier til arrangementet.

Vi er her sammen som AAU og som en helhed

Laila Irene Toft Christensen, Campus Service

Iført AAU’s jubilæumstrøje løber Aalborgs borgmester, Lasse Frimand Jensen, side om side med medarbejdere og studerende fra Aalborg Universitet (AAU).

”Jeg deltog også selv i løbet, da jeg var studerende på AAU. Her mødte jeg en masse nye venner, og jeg håber, at I også kan løbe sammen som venner i dag,” lyder det fra borgmesteren, inden løbet bliver skudt i gang.

Peter Thorup Hansen, Teamleder ved Campus Service

De 900 løbere bliver sendt ud på 5 og 10 km distancer i området ved campus i Aalborg Øst. En af dem er Peter Thorup Hansen, som er teamleder ved Campus Service. Han har deltaget i UniRun hvert år siden 2017, men i år har han et særligt mål under ruten.

”Jeg er med til løbet for det sociale samvær med mine kollegaer, men jeg ville også prøve at løbe fra borgmesteren – og det er gået godt, for jeg startede bag ham, men kom først i mål,” fortæller han med et smil på læben.

Laila Irene Toft Christensen (venstre) og Tina Højbjerg Hansen (højre), Campus Service

Ikke længe efter krydser hans kollegaer fra Campus Service, Tina Højbjerg Hansen og Laila Irene Toft Christensen, også målstregen.

”Vi arbejder et sted på AAU, hvor der er god humor og højt humør blandt kollegaerne, så selvfølgelig kommer regnen ikke til at stå i vejen for vores deltagelse ved løbet,” siger Tina Højbjerg Hansen.

For dem betyder god stemning på ruten også, at UniRun er en tradition, der er vigtig at bevare.

”Det er en fed måde at mærke hinanden på. Alle bakker hinanden op, og vi hepper på hinanden, for vi er her sammen som AAU og som en helhed,” fortæller Laila Irene Toft Christensen.

Lars S. Anderson (venstre) og Svend Erik Volsgaard (højre), IT-Services

For kollegaerne Lars S. Anderson og Svend Erik Volsgaard fra IT-Services, er det også blevet en tradition at deltage under løbet med de andre fra deres afdeling.

”Vi melder os til hvert år, for det giver god energi, at der er mange unge mennesker, og at vi alle kan løbe sammen på tværs af universitetet”, siger Lars S. Anderson.

Men for de to er UniRun mere end et årligt løb.

”I en almindelig hverdag kan det være svært at indfri de aftaler, vi gerne vil lave med vores kollegaer efter fyraften men når vi melder os til UniRun, så er vi sikre på også at mødes socialt,” tilføjer Svend Erik Volsgaard.

Se billederne fra løbet her: