Spring til indhold
Forside

Nyhed

Bachelor­uddannelsen i Idræt sættes i bero

Lagt online: 21.03.2025

Aalborg Universitet sætter sin bacheloruddannelse i Idræt i bero fra 2025. Det sker efter flere års faldende optag og stigende frafald på uddannelsen.

Nyhed

Bachelor­uddannelsen i Idræt sættes i bero

Lagt online: 21.03.2025

Aalborg Universitet sætter sin bacheloruddannelse i Idræt i bero fra 2025. Det sker efter flere års faldende optag og stigende frafald på uddannelsen.

Af Lea Laursen Pasgaard, AAU Kommunikation og Public Affairs
Arkivfoto: AAU

Når AAU denne sommer åbner for optag af nye studerende, vil bacheloruddannelsen i Idræt ikke længere være på listen over uddannelser på universitetet. Direktionen har besluttet at sætte bacheloruddannelsen i Idræt i bero fra 2025. Det sker efter en indstilling fra Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet (SUND), som også er blevet behandlet i Det Strategiske Uddannelsesråd (DSUR). Beslutningen er truffet som konsekvens af flere års faldende optag, stigende frafald på uddannelsen og stigende ledighed blandt uddannelsens dimittender.

”Jeg vil gerne understrege, at der ikke er noget galt med den faglige kvalitet på uddannelsen. Når vi ser på de seneste års udvikling, må vi desværre konstatere, at uddannelsen ikke længere er bæredygtig,” siger Lars Hvilsted Rasmussen, som er dekan på SUND.

Idrætsuddannelsen i tal

  • Optaget på AAU’s bacheloruddannelse i Idræt er faldet med to tredjedele fra 2018 til 2024.
  • I 2023 var frafaldet på første studieår 31 procent, hvilket betyder, at cirka hver tredje studerende forlod uddannelsen inden for det første år.
  • Derudover har kandidatuddannelsen i idræt gennem de seneste år haft en høj ledighed. For dimittenderne fra 2021 var Idræt den uddannelse med næsthøjest ledighed på AAU.

Med kandidatreformen skal AAU reducere antallet af optagne studerende med 12,1 procent, og universitetet er derfor nødt til at prioritere mellem sine uddannelser. Det er også en af grundene til, at uddannelsen nu sættes i bero.

Det fremgår også af SUND’s indstilling til den fakultetsspecifikke del af AAU’s institutionsplan, som i øjeblikket er under udarbejdelse.

Beslutningen om bacheloruddannelsen er delvist et resultat af den del af kandidatreformen, der vedrører bachelordimensionering.

Derfor adskiller den sig også fra SUND’s øvrige indstillinger til institutionsplanen, som alle er foreløbige og vedrører forslag til omlægning og dimensionering af kandidatuddannelser. 

Medarbejderne på SUND blev orienteret om fakultetets indstilling til institutionsplanen på et medarbejdermøde den 11. marts.

Der er fortsat er uafklarede spørgsmål om f.eks. retskrav, rammer for erhvervskandidater m.m.

Den videre proces med institutionsplanen

Direktionen drøfter AAU’s samlede institutionsplan i april og tager en endelig beslutning om planen, efter den er blevet drøftet på et ekstraordinært møde i Hovedsamarbejdsudvalget (HSU). Den endelige plan sendes til Uddannelses- og Forskningsministeriet i maj/juni.

Prodekan for uddannelse, Jeppe Emmersen, vil i løbet af marts og april holde møder med fakultetets studienævn med henblik på at drøfte SUND’s indstilling til AAU’s foreløbige institutionsplan og at begynde drøftelserne af de udviklingsmuligheder, der er for SUND.

Læs også