Horizon Europe, EU’s nye forskningsstøtteprogram, er et stærkt bidrag til løsningen af de store globare udfordringer. Her kan både forskere og det private erhvervsliv søge midler til relevante og nødvendige projekter. Landets vidensinstitutioner har været gode til at hjemtage forskningsmidler fra det tidligere forskningsstøtteprogram Horizon 2020. Men vi må arbejde hårdt for at sikre fortsat succes i det nye EU-program. Og det vil kræve både stærkt samarbejde og bedre rammevilkår at nå i mål.

Innovationsdirektør: Vi må ikke hvile på laurbærrene
Fremadrettet succes med at hente EU-midler til dansk forskning kræver dygtighed. Vi skal derfor skabe et stærkt samarbejde mellem vidensinstitutionerne og virksomhederne, skriver Charlotte Jacobsen og Dorte Stigaard fra AAU Innovation i et debatindlæg på Altinget.dk.
Lagt online: 10.02.2021
AAU's ledelse i pressen
-
18.02.2021
Rektor: Vanskeligt at flytte universitetsuddannelser til mindre byer
DR P4 NORDJYLLAND: En god økonomi og et godt studiemiljø kræver en konstant tilstrømning af studerende. Det vil gøre det svært at gennemføre Venstres forslag om udflytning af universitetsuddannelser, fortæller AAU-rektor Per Michael Johansen til P4.
-
10.02.2021
Innovationsdirektør: Vi må ikke hvile på laurbærrene
Fremadrettet succes med at hente EU-midler til dansk forskning kræver dygtighed. Vi skal derfor skabe et stærkt samarbejde mellem vidensinstitutionerne og virksomhederne, skriver Charlotte Jacobsen og Dorte Stigaard fra AAU Innovation i et debatindlæg på Altinget.dk.
-
21.01.2021
Dekaner: Vi skal fremtidssikre de danske ingeniøruddannelser med en ny uddannelsesmodel
Sciencereport.dk: Vi skal væk fra den undervisning, hvor de studerende sidder i store auditorier og lytter til en underviser. Studerende skal i stedet arbejde med virkelige problemer i samarbejde med det omgivende samfund, skriver AAU-dekanerne Henrik Pedersen og Mogens Rysholt Poulsen fra TECH og ENGINEERING i et fælles indlæg.
-
19.01.2021
SUND-dekan: Vi skal samarbejde på tværs, hvis vi vil have gode ældreliv
Altinget.dk: Danmarks fire sundhedsdekaner rækker ud: Form en partnerkreds, som sammen kan arbejde for, at Danmark bliver verdens bedste land at blive ældre i.